FPE

Świadectwa energetyczne


Z dniem 1 stycznia 2009 r. zostaje w Polsce wprowadzony  system oceny energetycznej i świadectwa energetycznych  budynków i lokali zgodnie z Dyrektywą nr 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Unii z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Przepisy w tej sprawie wprowadza ustawa z  z dnia 19 września 2007r o zmianie ustawy Prawo Budowlane  (Dz.U. 191 poz.1373 ).
System świadectw energetycznych  ma spełnić dwa zadania:
  1. stworzyć sytuacje pełnej jawności (znajomości) cech energetycznych budynków dla ich właścicieli, nabywców i najemców,
  2. przyczynić się do stałego zmniejszania zużycia energii związanej z użytkowaniem budynków.
Głównym elementem oceny energetycznej jest świadectwo energetyczne budynku czyli wydany przez upoważnionego eksperta dokument charakteryzujący jakość budynku z punktu widzenia zapotrzebowania energii, a wiec te cechy budynku, które decydują o kosztach jego użytkowania.

Wprowadzenie świadectw energetycznych umożliwia dokonywanie w pełni uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu. Cechy energetyczne decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach, dlatego dla nabywców i najemców powinna być zapewniona pełna dostępność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.

   


  
© 2008 FPE, ostatnia aktualizacja 06.09.2017